WYŚWIETLENIA

Obserwatorzy

AKCESORIA DLA ŚWINKI - CO WYBRAĆ?

Oprócz podstawowego wyposażenia klatki świnek (domek, pojemnik na siano, miseczka, poidełko) możemy rozpieszczać nasze maluszki wieloma akcesoriami. Należą do nich polarowe legowiska, hamaki, tunele, mostki, schodki, półeczki, po których świnki mogą chodzić lub wylegiwać się. Wszystkie gadżety są dostępne z różnych materiałów (najczęściej polarowe, drewniane lub wiklinowe, rzadziej metalowe). Zaprezentuję tutaj kilka najczęściej wybieranych "bajerów" przez właścicieli, które świnki uwielbiają.

 • LEGOWISKA I HAMAKI- najbardziej  popularne są mięciutkie legowiska, na których świnki mogą wylegiwać się cały dzień. Dostępna jest szeroka gama, kolorów, wzorów, ale najważniejsze, by legowisko było odpowiedniej wielkości, aby świnki całym swoim ciałem mieściły się na nim - wpływa to na ich komfort. Natomiast hamaki podwieszane na drutach klatki należy zawiesić bezpośrednio nad podłożem klatki, by zadbać o bezpieczeństwo świnek. (w razie jakiegokolwiek wypadku - będzie on z małej wysokości)przykładowe legowiska (źródło: zdrowyzwierzak.pl; chrapcio.ayz.pl)


przykładowy hamak (źródło: fotosik.pl)

 • TUNELE - są idealne dla świnek, zapewniają im wiele ruchu i radości; świetnie sprawdzają się podczas wybiegów. Otwór tunelu musi być odpowiednio większy (zależy jaki rozmiar mają świnki), by nie doszło do zaklinowania. Świnki muszą czuć się swobodnie przechodząc przez tunel, co oznacza, że nie mogą zahaczać o jego górną część. Najczęściej tunele są zbudowane z polarowego materiału lub wikliny, ponieważ dbamy o ich komfort. Na dole przykład mięciutkiego oraz wiklinowego tunelu z trzema otworami - jeszcze więcej frajdy dla świnek. (źródło: aliexpress.com)(źródło: sklep.swinkamorska.com.pl)

  • MOSTKI, SCHODKI - schodki i mosty przede wszystkim nie mogą być strome! Świnki muszą bez problemów poruszać się w klatce, a nie walczyć o przejście. Wybierajmy kładki o małym kącie nachylenia, co ułatwi poruszanie się oraz sprawi, że nasze świnki staną się bezpieczne. Najczęściej wybierane mostki/kładki/schodki są drewniane. Omijajmy raczej te metalowe, bo są bardziej śliskie i wzrasta prawdopodobieństwo, że nasze świnki zaliczą trochę solidnych upadków. 


   Tutaj przykład takiego drewnianego mostku/kładki o kącie nachylenia około 30 stopni - idealny wybór.
  (źródło: zdrowyzwierzak.pl)


  Wymieniłam najpopularniejsze gadżety dla świnek, które można dostać w praktycznie każdym sklepie lub nawet samemu wykonać. Pamiętajmy tylko, by nie przekombinować - to świnki mają czuć się najlepiej w swoim królestwie. A wy jakie znacie jeszcze inne formy zabawek dla świnek? Piszcie :)

  Następny post: Produkty spożywcze, których świnki nie mogą jeść oraz jaki wybrać transporter dla świnki?


  Komentarze

  Popularne posty